Kars aşıkları

YouTube Preview Image

Şehrimizin meşhur halk ozanları, aşıkları tanıtım videosu. 2. aşıklar tanıtım belgeseli.

2 yorum “Kars aşıkları”

 1. Nurettin Karabulut diyor ki:

  Ben kars Tarihine kars gelenek ve göreneklerine Asik birisiyim.Neyazikki; Ilkokulu bitirip karsi terk edeli birdaha yansamda tutussamda gidemiyorum
  Kars adi anilinca yürgimden birseyler kopmadigini bilmiyorum
  1975 te ziyaret amaci ile gelmistim. Rahmetli Murat Coban ogluunu kahvesinde Seref Tasliova ile ikisini dinledim ^Kars ozaqnsiz Ozanda karssiz olmuyacagin kanaatine vardim. Rabbim karsi Görünür görünmez her türlü karalardan belalardan musibetlerden korusun

 2. Malik İPİN diyor ki:

  Kars Sarıkamış Boyalı Köyü

  Boyalı Orman köylüsüdür önemli özelliklerinden birisi de birçok çevre köylere nazaran köyün orman köyü olması ve çeşitli bölgesinde kaynak sularının ve Sarı Çam Ormanının olması Soğuk suları meşhurdur. Doğal olarak tarım ve hayvancılık köyün temel geçim Kaynağıdır.
  Orman Köyü olduğundan dolayı Köylü Ancak Büyükbaş hayvancılıkla geçinmektedir. Yalnız Köylüler birçok güçlüklerle karşı karşıya bulunmaktadır. Kış mevsimi kar yağışlı ve soğuk geçmektedir. Belli başlı tarımsal ürünler buğday, arpa, vb ürünlerdir. Köyümüz hayvancılık için otlakıyesi merası az yeterli olmayan bir köydür.
  Yazın ise İlk Baharın Köyümüze Iğdır İlinden 4 Ev Evyeri almıştır, yalnız gelen vatandaşlar Mevsimlik olarak İlk Baharın gelip Sonbaharın Köyü terk etmektedirler her evde ikibin (2000) Koyun Keçi bulunmaktadır. Köye gelen Iğdırlı vatandaşlar Kendi akrabalarının koyunlarını da bu köye getirmektedirler. Koyun başına para alarak kendi aralarında anlaşmaktadırlar Iğdırlı vatandaşlar getirdiği koyunları, Amcamın, Bacımın Dayımın ve sair olarak köyümüze sürülerle koyunları getirmektedirler.
  Iğdırlı vatandaşlar Köyün Merasını ve Orman içerisindeki ekilen fidanlıkları 10 Sürü Koyun ve Keçi Sürüsüyle Boyalı Köyünün arazisini ve ormanlarını bitirip son baharın köyü terk etmektedirler. Boyalı Köyünün Hayvanları aç ve sütsüz kalmıştır. Koyunun geçtiği yerden büyükbaş hayvan otlamaz köylü şaşkın ve düşkün
  Boyalı Köylüsünün tarım ve hayvancılığın büyük bir yara aldığı görülmektedir. Devletimizin Boyalı köylüsüne yardımcı olması gerekmektedir.
  Boyalı köyünün mağduriyeti
  a- Otlakiye az olduğundan dolayı Koyun sürüleri ile köylünün arazisine ziyan verilmektedir.
  b- Boyalı Köyünün merasının ölçülmesi ve meraya göre büyük baş hayvanın ve koyunun,keçinin sayısının belirlenmesi.
  c- Hane başına kaç koyun,keçi düşerse KOYUN ve KEÇİYE KOTA konması gerekmektedır.
  d- Boyalı köyünde 10 sürü koyun 10 sürünün meşagatı çok olmaktadır. Köyün içerisinde pis kokudan durulmuyor. Arazide köpek sürüsünden köylü korkusunda köyde ve arazide yalnız ve sopasız gezemez oldu.
  Köylünün amacı Köy merasının ölçülmesi ve tüccar malı için Tüccar tarafından Dağın kiralaması ve köylünün malı, davarının rahata kavuşması gerekiyor.

Video hakkındaki düşüncelerini yaz